Skip to main content

Communications

NGTC Logo 

Dr. Mark Ivester, President of North Georgia Technical College, has announced the Honor Roll for Fall Semester 2018. The Honor Roll recognizes full-time students with a 3.5 GPA. Full-time students are those taking at least 12 credit hours with no developmental courses. Approximately 163 students were named to the Honor Roll.

Students named to the Honor Roll were:

Accounting: Susan Chastain, Teresa Gunter, Madeline Howard, Maribel Martinez, Kimberly Terry, Courtney Wallace

Advanced Manufacturing Systems Technology: Nathaniel Ledbetter

Air Conditioning Technology: Reginald McCord, Matthew Silvers, Kyle Walker

Auto Collision Repair: Joseph McCormack, Dalton Turner

Automotive Technology: Francisco Nava, Joseph Simmons

Business Management: Kayla Barkowsky, Jesse Bulger, Devonnear Byrd, Fallon Cawthon, Amber Corley, Alexandra Foran, Michelle Henderson, Stephanie McCauley, Ethan Moody, Taylor Perry, Tammie Robinson, Olivia Stephens, Derek Vaughn, Jordan White

Business Technology: Bailey Dobbs, Olivia Holloway,   Sherri Karr, Carol Nubern, Jeremy Parker, Taylor Weaver, Heather Wells

Clinical Lab Technology: Holly Payne

CNC Technology: Clayton Brooks, John Hill

Cosmetology: Mary Clark, Yesica Duran Mora, Brooklyn Foster, Morgan Larkin, Alexandria Matheson, Paige Patton, Maranda Spiva, Bernon Wells

Criminal Justice Technology: Jami Dailey, Allyssa Edenfield, Devin Hunter, Kacy Hyde, Contina Jones, Patrick Kelly, Luke Velcheck

Culinary Arts: Jennifer Jarrett, Pasquale Provitera

Dual Enrolled: Briana Docsol, Brannon Oliver, Jessica Ryder

Early Childhood Care & Education: Baily Abercrombie, Megan Bailey, Jessica Black, Mercedes Canupp, Amelia Hill, Toni Kelly, Hailee Mealer, Natasha Moss, Jordan Scott, Elizabeth Whitener

EC Program Admin: Alaina Baugh, Hannah Gipson

Electrical Lineworker: Caleb Bagley, Matthew Byram, Chandler Ensley, Yovani Hidalgo-Rendon, William Hubbard, Taylor Robinson

Electrical Systems Technology: Alex Mendoza

EMS Professions: Whitley Land, Kelly Mize, Bryan Nix, Jared Smith

Engineering Technology: Adler Amaro, Jae Crumbley, Justin Vandiver

Environmental Technology: Robert Blackburn, Samantha Davis

Health Care Assistant: Addie Black, Amanda Hanvey, Dayla Haynie, Bonnie Loggins, Ashley Smith

Heating & AC Install Technician: Kaden Austin, Peyton Austin, Jesus Martinez

Horticulture: Hector Balderas, Heather Bardinelli, Juan Navarrete, Tyler Rockey

Interdisciplinary Studies: Leah Burke, Carson Corn, Emily Coulter, Morgan Dean, Gracelin Everett, Logan Hill, Kellen Jenkins, Kollyn Kile, Mandilyn Moore, Joanna Murray, Reese Murray, MaKinlee Palmer, McKenzie Proctor, Cherry Simpson, Angelo Sinopoli, Dawson Vasser, Dylan Ward, Cassie Way, Alexis White

Medical Assisting: Elizabeth Anderson, Delanie Rogers

MS Word App Professional: Sierra Smith

Networking Specialist: David Anderson, Mary Thomas

Paramedicine: Eric Bradshaw, Corey Parks

Pharmacy Assistant: Reina Martinez, Kameron Salter

Pharmacy Technology: Sydney Cruse, McKaylin Gibson, Sara Nation, Gabriella Tompkins

Phlebotomy Technician: Ashley Fowler

Photography: Alexandria Arnold, Jill Barrett, Tiffany Daniels, Micaeala England, Brent Foster, Shelby Fowler, Trista Kurz, Hannah Wakefield, Ashley Westmoreland, Paulette Williams

Practical Nursing (LPN): Haleigh Adams, Brooklyn Ayers, Kayla Cornelius, Madison Franklin, Patience Freeman, Brandy Galindo, Judy Hood, Lauren Rhodes, Kiersten Seagle, Rachel Wilder

Prep Cook: Allison Youngblood

Shampoo Technician: Brandy Parker

Technical Specialist: Avigail Balderas Ortiz, Joseph Barfield, Lillian Hambrick, Hailey Turner

Welding Technology: Nolen Cobb, Andrew Collins, Dawson Davenport, Kobe Denton, Isaac Owens, Agustin Ramirez, Robert Shirley, Justin Weaver