Skip to main content

Communications

NGTC logo with honro roll wording

 

 

Dr. Mark Ivester, President of North Georgia Technical College, has announced the Honor Roll for Spring Semester 2018. The Honor Roll recognizes full-time students with a 3.5 GPA. Full-time students are those taking at least 12 credit hours with no developmental courses. Approximately 142 students were named to the Honor Roll.

Students named to the Honor Roll were:

Accounting: Susan Chastain, Gloria Rodriguez, Porchia Steverson, Courtney Wallace

Air Conditioning Technology: Kaden Austin, Peyton Austin, Jose Banda, Brandon Henslee, Jesus Martinez, Dillon Nix

Applied Business Technology: Brittany Fuller, Kristen Kearney

Automotive Technology: Zackary Patrick, Noah Rogers

Business Management: Sean Lange, Rachel Nicholson, Kyra Ord, Kevin Rafferty

Business Technology: Daniel Barber, Ashley Brooks, Cynthia DeMars, Christine Grant, Rebecca Lambert, Virginia Pannell-Griffin, Bobby Patterson, Lakeeta Porterfield, Tanya Rohn, Sheila Simpson, Anna Yearwood

Clinical Lab Technology: Savanah Barker, Holly Payne

Cosmetology: Casey Albietz, Mary Clark, Alexis Franklin, Amber Gilliland, Kristan Ledbetter, Afton McGillis, Rachel Redman, Brianna Ross, Alexandrea Shelton, Jessica Watson, Brittney Williams

Criminal Justice: William Brown, India Dix, Christopher Feathers, Devin Hunter, Cason Johnson, Marisol Paramo, Christopher Reese, Phillip Simpson, Courtney Smith

Culinary Arts: Lori Caracappa, Daniel Rice, Hailey Wiley

Early Childhood Care & Education: Megan Bailey, Mary Burrell, Chris Cannon, Bonnie Conner, Carol Fortson, Jennifer Jenkins, Stephanie Krokonko, Laura Martin, Madison Massee, Linda Meyerholtz, Addie Pitts, Amy Power, Hannah Stowe, Megan Weaver, Elizabeth Whitener

Electrical Lineworker: Jackson Cummings, Chase Dunahoo, Jacob Harris, Lucas Kerby, Chance Thaxton, Anthony White, Willis Young

Electrical Systems Technology: Noah Hale, Caden Ledford, Thomas Nickerson, Bradley Trotter, Tariq Washington

EMS Professions: Ryan Knight

Engineering Technology: John Chatham, Joseph Cordero, Evy Negrete, Rhett Rutherford, Stephen Whitlock

Environmental Technology: Russell Ballew

Health Care Assistant: Tammy Famal, Hannah Helms

Horticulture: Hector Balderas, Daniel Gamble, Madison Gibbs, Mark Holmes, Juan Navarrete, Stephanie Smith

Industrial Systems Technology: Jonathan Sides

Interdisciplinary Studies: Davida Claffey, Hollie Ferguson, Kaylyn Kirby, McKenzie Proctor, Brynnen Roberts, Ariel Scott, Bethany Shockey, Stacy Wallace, Kylie Wilson

Medical Assisting: Robyn Turner

Networking Specialist: John Aguirre, Sadie Galloway, Zachary Matthews, Amanda Pendergrass

Photography: Jordan Dunbar, Nathaniel Fiumano, Abby Parks, Amanda Perry, Jenrette Romberg, Dustin Vandegrift

Practical Nursing: Sha'nese Anderson, Tiffany Bowen, Krystle Branscum, Kristen Cole, Ashlie Gragg, Kayla Isom, Holly Mickenheim, Ruby O'Brien, Tenika Ramirez, Halina Raynor, Claudia Richardson, Allison Schroder, Hannah Standridge, Shelia Thomas, April Thompson, Jasmine Wheeler, Amelia Womble

Shampoo Technician: Megan Dyer

Technical Specialist: Mason Biggers, Sonya Nicholson, William Roper, Conor Singer

Web Applications Development: Andrew Fountain, Ashly Rose

Welding Technology: William Burdette