Skip to main content

Communications

NGTC Logo 

Dr. Mark Ivester, President of North Georgia Technical College, has announced the President’s List for Spring Semester 2019. The President’s List recognizes full-time students with a 4.0 GPA. Full-time students are those taking at least 12 credit hours with no developmental courses. Approximately 163 students were named to the President’s List.

Students named to the President’s List were: 

Accounting: Alana Ford, Lorianne Heaton, Brittni Jared, Harleigh Martin, Ethan Moody, Erika Nations, Jared Slaton, Misty VanderHorst, Courtney Wallace

Advanced Manufacturing Systems Technology: George Brunner

Air Cond Tech Asst.: Norman Manders

Air Conditioning Technology: David Bartlett, Cameron Eckert, Charles Everly, Michael Kiernan, Jimmy Langford, Edward Loudermilk, Reginald McCord, Philip Miller, Thomas Peppers, Jenifer Ramirez, Walker Rogers, Matthew Silvers, Kyle Walker, Erik Zaragoza

Applied Technical Management: Ann Hye

Auto Collision Repair: Abram Navarrete, Joshua Posten, Nicholas Whitener

Automotive Technology: Timothy Farley, Francisco Nava, Zackary Patrick, Oscar Thenthaysong

Business Management: Anthony Adams, John Bullard, Cort Cawthon, Olivia Desmond, Elijah Dills, Rebecca Kilby, Katherine Meyhoefer, Marshall Reiser, Tiffany Reynolds, Liberty Roberts, Randy Sheets, James Todd, Candace Trammell, Halley Trotter

Business Technology: Jared Carswell, Bailey Dobbs, Claudia Duran Moreno, Jamie Lord, Madison Massee, Carol Nubern, Scarlet Smith, Kassidy Wood

Clinical Lab Technology: Lindsay Jackson

CNC Technology: Joshua McClain, Jangel Santana

Cosmetology: Samantha Church, Makenzie Cox, Yesica Duran Mora, Emma Henderson, Angela Hooker, Danielle Hurd, Christine Kennedy, Paige Patton, Karen Roche, Nelida-Teresa Salinas, Melissa Singleton

Criminal Justice Technology: Michael Cash, Logan Galloway, Carrie Lancaster, Takerra Mitchell

Culinary Arts: Maci Marxsen, Laurel Nguyen, Jessica Sanabria

Dual Enrolled: Katie Anderson, Nicholas Joransen, Alicia Kirkland, Garrett Morgan, Faith Murphy

Early Childhood Care & Education: Megan Bailey, Jennifer Bassett, Amber Benna, Jessica Black, Taylor Brown, Jennifer Bushnell, Lexie Campbell, Mercedes Canupp, Randi Foster, Haley Grizzle, Jennifer Jenkins, Natasha Moss, Marcy Whitworth, Hannah Wilson

Electrical Lineworker: Hunter Albritton, Tristin Alexander, Peyton Allen, Brenden Boggus, Daniel Carter, Dylan Finley, William Gordy, Bryson Hart, Nathaniel Howell, Ty Loggins, Joseph McAllister, Adam McQuaig, Dalton Miles, Matthew Nash, James Patton, William Ramey, Tyler Sams, William Speir, Kenneth Sullens, Mason Tolbert, Evan Wallace, Austin Williams, William Wilson

Electrical Systems Technology: Cole Cantrell, Cole Davis, Timothy Dyer-Hewitt, Jacob Gable, Jacob Glore, Dustin Holcombe, Jason Kelley, Duncan Lovell, Alex Mendoza, Dustin Murray, Matthew Nicholson

EMS Professions: Lindsay Lester

Engineering Technology: Nicholas Ade, Damien McCue

Environmental Technology: Laura Hicks, Shane Hill, Houston Yuille

Health Care Assistant: Samantha Cash

Horticulture: Lilly House, Juan Navarrete

Interdisciplinary Studies: Sarah Carter, Linda Curtis, Kayla Dawson, Zaquais Dawson, Delia King, Sabrina McConnell, Jesse O'Dell, Rocco Ranallo, Kaylee Thompson, Hailey Walker

Medical Assisting: Ashley Johnstone, Kathryn Parker

Networking Specialist: Andrew Fountain, James Cory Kimbrell

Photography: Hannah Wakefield

Practical Nursing: Haleigh Adams, Kayla Cornelius, Patience Freeman, Brandy Galindo, Lisa Gibson, Victoria Jacobs-Sugg, Lauren Rhodes, Jessica Sanders, Kiersten Seagle

Web Applications Development: William Dowdy