Communications

Clarkesville, GA – Dr. Mark Ivester, President of North Georgia Technical College, has announced the Honor Roll for Spring Semester 2017. The Honor Roll recognizes full-time students with a 3.5 GPA. Full-time students are those taking at least 12 credit hours with no developmental courses. Approximately 171 students were named to the Honor Roll.Students named to the Honor Roll were:

Accounting: Sarah Caporale, Daniel Hill, Andrew McClain, Mendi Nelms

Administrative Support Specialist: April Canup

Air Conditioning Technology: David Adams, Ethan Dickerson, Javon Hayman, Marinus Holtrop, Bartley Ivester, Dedric Ponder, Napoleon Russell, Glenn Shields, Justin Smith

Applied Business Technology: Matthew Brown, Austin Dean, Stacey Goff, Danita Harper, Kirsten Heaton, Erick Hernandez, Joshua Johnson, Kyle Johnstone, Jessica Long, Hannah Oliver, Tiffany Pless, Cynthia Scott, Laura Todd, Adam Townley, Kortnie Watson

Auto Transmission/Transaxle Technician: Albert Katona

Automotive Technology: Robert Harkins

Business Technology: Brooke Beaver, Megan Fowler, Terrie Hall, Tristan Hedden, Erica Keener, Gala Martin, Kennie Woolwine

Certified Customer Service Specialist: Jamil Martin

Clinical Lab Technology: Marcus Collins, Katherine Elrod, Emily Jones, Allison Kiker, Courtney Russell, Tayler White

CNC Technology: Austin Brys, Caleb Franklin, Cory Lathan, Mark Lathan, Jesse Littleton, Nicholas Moore

Cosmetology: Valarie Billingsley, Angelica Clayton, Stacey Fazio, Megan Lunsford, Emma McCarthy, Eryn McIntyre, Amber Reser, Taylor Underwood

Criminal Justice Technology: Emilee Allison, Nicolas Ashe, Amanda Baxter, Joseph Broxton, India Dix, Crystal Dixon, Ashley Galloway, Cindy Gallucci, Alicia Gibbs, Frances Green, Ashley Johns, Javon Jones, Benjamin Long, Elijah Phillips, Jorge Ponce, Kathryn Wright

Culinary Arts: Sierra Martin, Ryan Norton, John-Cooper Silvers, Tawannda Smith, Sarah Williams

Early Childhood Care & Education: Lauren Callaway, Ashley Edge, Amy Farlow, Breanna Finley, Margaret Lawhorne, Renae Ledsome, Matthew Ward, Carissa Webb, Julie Williams, Brittany Witcher

Electrical Lineworker: Lucas Bramlett, Preston Casey, Joshua Cook, Joseph Cornwell, Christian Dean, Kyle Fraser, Bryan Futral, Brandon Ivey, Mark McCay, Cody Sain, Dylan Shubert, Zackary Trivett

Electrical Systems Technology: Hudson Cantrell, Morgan Gailey, Brandon Mitchell, Morgan Myers, Chesley Wheeler, Nathanael Whitworth

EMS Professions: Jennifer Mann, Christian Martinez

Engineering Technology: Jae Crumbley, Justin Crunkleton, Adam Holden, Evan Lord, Seth Masten, Shivam Patel, Selena Sutton

Environmental Technology: Tyler Gibson, Grant Jackson

Hair Design: Gabrielle Conway

Health Care Assistant: Brandi Carter, Kayla Mallory, Lauren Mayo, Andrea Melton

Health Care Science: Mary Barnes, Ashley Densmore, Theresa Dorminey, Danielle Hoffman, Morgan Lanier, Gabriela Obregon, Malik Perry, Courtney Reed, Sherry Simpson, Jonathan Streible

High School - Dual Enrolled: Shiannah Scott, Benton Workman

Horticulture: Cassy Hollifield, Mark Ware

Industrial Systems Technology: Brandon Ballenger, Jeffery Juhan, Craig Simmons

Marine Engine Technology: Don Cottrell, Andrew Franklin, Seth Pourbaix

Medical Assisting: Regina Bravo, Magan Gunn, Summer Mayes, Abigail Powers

Medical Coding: Kristina Mason

Networking Specialist: Jonathan Carbone, Devin Greene, Michael Johnson

Paramedicine: Allison Hewitt

Pharmacy Technology: Angela Ballew, Ronald Batson, Kay-Lee Jameson

Photography: Peter Adams, Mary Beavers, Laura Brady, Ashley Williams, Margaret Wood

Practical Nursing: Melissa Bailey, Amanda Clemmons, Lauren Deal, Kayla Owenby

Registered Nursing: Rachel Roberts

Shampoo Technician: Amy Brooksher, Tanya Hedden

Technical Specialist: Abigail Cathcart

Welding Technology: Eli Hewell, Trevor Nichols