Communications

Clarkesville, GA – Dr. Mark Ivester, President of North Georgia Technical College, has announced the President’s List for Spring Semester 2017. The President’s List recognizes full-time students with a 4.0 GPA. Full-time students are those taking at least 12 credit hours with no developmental courses. Approximately 150 students were named to the President’s List.

Students named to the President’s List were:

Accounting: Mark Burke, Carolyn Dutton, Samantha Foret, Tana Galloway, Lorie Tucker

Air Conditioning Technology: Bryan Bailey, Cori Martin, Brandon O'Kelley, Jonathan Smith, Souvanh Touralack, Collin Warren, Victoria Wilson

Applied Business Technology: Tammie Carter, Andrea Dickert, Tyler Kesler, Jessie Meaders, Mitchell Parrish

Auto Collision Repair: Alexander Hamilton, Michael Mannion, Jared Slaton

Auto Refinishing Assistant: Edward Brooks

Automotive Technology: Austin Berryhill, Jonathan Richards

Business Technology: Tracy Abercrombie, Jennifer Meloy-Barker, Amiee Partin, Lakeeta Porterfield, Sierra Smith, Caitlin Trippe, Amber White

Clinical Lab Technology: Lisa Bolman, Zachary Dodgins, Kayla Sollenberger, Jessica Thomason, Omar Vega, Scott Younkins

CNC Technology: Jeffrey Chambliss, Austin Crowe, David Pearson, Nicholas Smith, Wesley Talley, Jason Ward, Waylon Watkins

Cosmetology: Kara Bell, Ashley Cheek, Alexis Franklin, Kelly Harris, Brandi Jarnagin, Megan Kimbrell, Jadrian Ledford, Courtney Miller, Jenna Parks, Sandra Pressnell, Keri Shirley, Jennifer Tatum, Crystal Taylor

Criminal Justice Technology: Nicole Adams, Christopher Feathers, Dustin Leslie, Sharea Long, Tomoriea McGlockling, Scott Neidecker, Asia Shealer, Jessica Tucker, Elizabeth Williams

Culinary Arts: Olivia Adams, Albertina Brown, Jesse Bulger, Dylan Harvell, Jean Pierre Rondeau

Customer Service Specialist: Krystal Williams

Early Childhood Care & Education: Carla Adams, Joli Caudell, Brittany Chambers, Lauren Clark, Daphne Corn, April Crunkleton, Stephanie Deer, Carol Fortson, Sara Gonzalez, Kristen Goodwin, Emma Johnson, Amber Langone, Rebecca Lovell, Chandler Luke, Kayla Martin, Whitney McIntyre, Amy Power, Carrie Ramsey, Rachel Robider, Jill Rodgers, Jennifer Smith, Ryshell Teasley, Kaitlyn Wimpy 

Early Childhood Care & Education Basics: Michelle Breedlove

Electrical Lineworker: Austin Berlin, James Campbell, Austin Daniel, Kyle Gabrels, Levi Johnson, Daniel Pinnell, Joshua Simpson, Tristan Siniard, James Smith, Noah Wilson

Electrical Systems Technology: Edward Countryman, James Sweat

Engineering Technology: Josiah Kough, Rhett Rutherford

Hair Design: Claudia Walker

Health Care Science: Elbert Canada, Carley Garcia, Kiana Lamar

High School - Dual Enrolled: Abbie Dixon

Horticulture: Christian Nelms

Industrial Systems Technology: David Bennett, James Nix, Matthew Wilbanks

Marine Engine Technology: Tatum Bales, Jeffrey Crump

Medical Assisting: Andee Andrews, Courtney Cox, Melissa Roberson

Network Support Specialist: Joshua Dyer

Networking Specialist: Zachary Matthews, Daniel McDuffie

Paramedicine: Keith Borton

Pharmacy Technology: Regina Cleveland, Jenna Freeman, Hannah Lunsford, Vicki Mullis, Shirley Ward

Photography: Emily Hamrick, Eli McMahon, Casey Norris, Regina Oglesby, Jessica Stanley

Practical Nursing: Andrea Bolman, Leah Lawson, Thomasina Romig, Kayla Webb

Shampoo Technician: Faith Besaw, Ciji Crowder, Lauren DeLozier, Stephanie Pilgrim

Transient Student: Zachary Caudell, Sean Goins

Web Applications Development: Andrew Fountain, Matthew Pritchett

Welding Technology: Benjamin Turner